Kde se vzal, tu se vzal – hudební festival?

Kde se vzal, tu se vzal – hudební festival?

Hudební festivaly nejsou v dnešní době nic nového. Každoročně se jich konají stovky a na své si přijde každý. Kdy ale tento fenomén odstartoval a které festivaly patří mezi ty klasiky? To s námi pojďte zjistit v tomhle článku.

Vraťme se zpátky v čase na konec 50. let minulého století. V roce 1954 se uskutečnil první ročník Newport Jazz Festivalu v americkém Newportu. Tento festival ocení především fanoušci jazzu. V průběhu let zde vystupovali hvězdy jako Chuck Berry, Louis Armstrong, Miles Davis a mnoho dalších.

V roce 1957 se rozhodl George Wein, muž, který stál za Newport Jazz Festivalem, založit další festival. Světlo světa spatřil The Newport Folk Festival, který se pro změnu zaměřoval na folk. Může se například pyšnit tím, že pomohl dnes už legendárnímu Bobu Dylanovi ukázat většímu publiku co v něm je.

Přišly 60. léta a éra hippies. Rok 1967 a Monterey International Pop Festival. Tato třídenní akce se konala v Kalifornii a zajímavé je, že se všichni vystupující zřekli honoráře a celý výtěžek šel na charitu. Návštěvníci zde mohli vidět například The Who, Jimmiho Hendrixe,  The Mamas and the Papas a mnoho dalších. Zdejší vystoupení Janis Joplin je považováno za start její kariéry.

Jaké by to bylo ohlédnutí na historii festivalů, kdyby chyběl Woodstock. Jeden z největších hudebních momentů v historii se odehrál na poli ve městě Bethel, USA a sešlo se na něm přes půl milionu lidí. Organizátoři původně počítali s 50 tisíci návštěvníky, lístků se ale prodalo přes 200 000. Nedostatek lístků však nikoho neodradil a organizátoři byli nuceni festival zpřístupnit všem. I přes obrovskou návštěvnost se celý festival obešel bez jakýchkoliv konfliktů a stal se jedním ze symbolů odporu hippies proti válce ve Vietnamu a konzervativním hodnotám.

Z USA se přesouváme do Evropy. První ročník Isle of Wight Festivalu se v roce 1968 odehrál v Anglii. V roce 1970 schválil britský parlament zákon, který vyžadoval povolení na shromáždění více než 5 000 lidí. Festival se ale v roce 2002 vrátil a koná se každoročně.

V Británii ještě chvilku zůstaneme. Festival Glastonbury, který původně nesl jméno Pilton Festival, se poprvé uskutečnil v roce 1970. Symbolem Glastonbury festivalu je stage ve tvaru pyramidy. Patří mezi největší a nejdůležitější hudební festivaly na světě a zahráli si zde hudebníci jako David Bowie, Led Zeppelin, Oasis nebo The Cure. Zajímavostí je, že festival pravidelně doprovází nepříznivé počasí, které naštěstí nemá vliv na prodej lístků – v roce 2007 se 137 000 vstupenek prodalo za 90 minut.

Festival Lollapalooza vznikl v roce 1991 v rámci rozlučkového tour skupiny Jane’s addiction.

Lollapalooza byla původně putovního rázu, usídlila se až v roce 2005 a to v Chicagu. Můžete zde najít alternativní hudební scénu a má se za to, že pomohla zpopularizovat jména jako je Pearl Jam, Nine Inch Nails, The Smashing Pumpkins a mnoho dalších.

Který festival je nejpopulárnější na sociálních sítích? Coachella! Tento multižánrový festival se od roku 1999 odehrává v kalifornské poušti a vyprodaný bývá během několika hodin. Dnes patří Coachella mezi nejvýnosnější a nejnavštěvovanější festivaly v USA, kde vystupovali například Guns’n’Roses, Eminem, Rihanna, The White Stripes. V roce 2012 zde návštěvníci mohli zhlédnout holografické vystoupení zesnulého rappera Tupaca společně se Snoop Doggem.

Zdroj: Spinditty.com, GoodMenProject.com, EverFest.com