Netradiční festivaly

Netradiční festivaly

S festivaly se roztrhl pytel a každý se snaží návštěvníky zaujmout i něčím víc, než jen hudbou. Podívejte se s námi na zoubek několika neotřelým festivalům, které  si už vydobily témeř kultovní status.

 

Burning Man

 

Písek everywhere. Aby ne… jsi přeci v nevadské Black Rock Desert. Všude kolem tebe jezdí nejrůznější stvoření na všemožných steampunkových vozítkách vlastní výroby, úplně jako vystřižené z BioShocku. Takhle nějak by se dal v krátkosti popsat koncept festivalu “Burning Man”.

 

Prapůvodcem tohoto jedinečného vesmíru je Larry Harvey, který v roce 1986 na pláži v San Franciscu zapálil velkou dřevěnou sochu muže se psem, symbolizující ukončení jeho vztahu a života s ex-přítelkyní. Tento rituál přilákal spoustu čumilů a opakoval se další roky až do roku 90, kdy se přemístil právě do odlehlých a liduprázdných končin nevadské pouště.

 

Od té doby se každý rok v září pořádá pravděpodobně nejextremnější (nejen) hudební festival na světě, který pravidelně navštěvuje až 50 000 návštěvníků, kteří svými stany a příbytky tvoří (zatím) nedokončený kruh. Samozřejmostí denního přežití jsou šátky přes obličej a stylové brýle.

 

Festival se těší obrovskému line-upu světových jmen. Poslední dva ročníky úřadovaly jména jako Carl Cox, Major Lazer, Diplo či Skrillex. Tomu ale také odpovídá cena lístku, která začíná na 30.000 Kč.

 

 

Holy Ship!

 

Jak už nám název napovídá, budeme se plavit! Na výletní lodi. Na luxusní lodi s kapacitou 4000 lidí. Tentokráte Vám obličej nepokrývá vlezlý písek, ale všudypřítomné sluníčko, slaný vzduch, a sem tam nějaký ten racek. Ale to nám nevadí, jelikož jsme právě vypluli z Floridy směr Bahamy na největší párty lodi v historii.

 

Člověk stojící za tímto projektem je Gary Richards, známější pod svým uměleckým Destructo. Patří mu titul “Leader in the Electronic Music Business in North America”.

Od roku 2012 pravidelně pořádá tento šílený plující festival, na který si zve to nejlepší ze světové hudební scény.

 

V minulých ročnících to byly legendy jako FatBoy Slim, Steve Aoki, Rusko, Skrillex, Tiësto, Flume či Pharrell Williams. Žánry dominující této párty s velkým “P” jsou především nejrůznější subžánry house music a dubstep. Letos si zde zahraje i přední představitel drum’n’bassu, nizozemské trio Noisia.

 

Od roku 2015 vyplouvají dvě třídenní plavby a to v datech 6. – 10. a 10. – 14. června.

Tady opravdu nejde jen o loď. Je to dobrodružství kombinující festival té nejlepší hudby s třídenní adrenalinovou plavbou po moři…HOLY SHIP!  

 

Electric Daisy Carnival (EDC)

 

Poslední event, kterým tyto toulky uzavřeme, je EDC. Ne, nejde o IT výraz “Error detection and correction”, nýbrž o festival elektronické a taneční muziky. Ten se od roku 1997, kdy šlo pouze o jednodenní záležitost, rozrostl do dnešní monstrózní podoby. V současnosti trvá EDC tři dny a pořádá se v různých státech Ameriky a Portoriku.

 

Za ta dlouhá léta zde vystoupila snad kompletní elita EDM scény. A není se čemu divit. Mezi umělci jde o jeden z neprestižnějších festivalů a show na světě. Kdo by si taky nechtěl zahrát pro téměř 300 000 lidí přímo v Las Vegas!

 

Troufáme si říct, že co se vizuální stránky týče, jde o ten nejcirkusoidnější spektákl na světě! Však se podívejte sami… is this even real?