Seznamte se, Pan Čava

Seznamte se, Pan Čava

To, že k sobě hudba a trolejbusy pasují jako vajíčka se slaninou je věc dávno známá. Letošní rok jsme spojili síly s nejvěrnějším fanouškem Busfestu, který je s festivalem spojený od jeho prvních krůčků a vypěstoval si k němu takřka rodičovský vztah. Nejedná se o nikoho jiného, než legendárního řidiče pana Čavu, který nadšeně přikývl a souhlasil s pomocí při tvorbě obsahu na náš blog. Pojďme se s panem Čavou seznámit trochu blíž.

 

Bohdan Čava je muž, jehož život patřil trolejbusům už od mládí. Už jako dítě vlastnil rozsáhlou sbírku trolejbusů a společně s kobercem s potiskem mapy města vyrážel na dobrodružství. Každý večer před spaním směřovaly jeho myšlenky k tomu, jak jednoho dne usedne za volant.

 

Malý Božánek jako dítě bydlel ve vesničce blízko Zlína, kam často jezdíval se svou maminkou na nákupy a jiné pochůzky. Vždy přetrpěl nudnou a ničím zajímavou cestu autobusem a poté nastoupil do milovaného trolejbusu číslo 2, což mu okamžitě zlepšilo den. Odmalička měl také kladný vztah k hudbě. Když v sedmi letech dostal první gramofonovou desku skupiny Iron Maiden, naprosto hudbě propadl.

 

Po ukončení střední školy stál před důležitým rozhodnutím – půjde ve šlépějích otce, který se živil jako instalatér, nebo si splní sen a stane se řidičem trolejbusu? Bohdan 1. 1. 1983 usedl za volant trolejbusu. Od té doby se dennodenně stará o to, aby lidé dorazili včas tam, kam potřebují, a s úsměvem zdraví protijedoucí trolejbusy.

 

V trolejbuse potkal i svou osudovou ženu Jarmilu. Stalo se to jednoho deštivého dne, kdy nestíhala spoj. Bohdan na ni počkal a Jarmila ho na oplátku pozvala na kávu. Roku 1988 uzavřeli sňatek a dva roky na to se jim narodil syn Bohdan Čava mladší. Ten po otci zdědil nejenom lásku k rockové muzice, ale i zálibu v městské hromadné dopravě. Bylo jen otázkou času, kdy se jeho syn přidá ke zlínským trolejbusákům.


Bohdan by sám sebe popsal jako pohodového a rozumného chlapa, který nezkazí žádnou srandu a dodržuje dopravní předpisy. Jde o člověka kamarádského, který v práci směle vyzpovídá kdejakou babičku, která si přisedne do přední části trolejbusu.