Letem světem Busfestem

Zajímá tě, jak vypadal Busfest před pandemií? Tak si připrav drink, zapni náš Spotify playlist nebo online koncert a zavzpomínej s námi na dny, kdy tráva byla zelenější, trolejbusy narvanější a hudba hlasitější.

Začínat hned z úvodu ostře negativně by za normální situace bylo nepřípustné, ale nacházíme se v době, kdy být pozitivní je tak trochu průser. Události posledního roku převrátily životy nás všech stejně tak zle, jako když trolejbus nezastaví na tvé zastávce. Prostě rychle a špatně.

Online svět je záchrannou sítí, do které se musely postupem času přesunout všechny akce a projekty, které chtějí pokračovat dál navzdory nepříznivým podmínkám. Bylo tedy jen otázkou času, kdy do online světa spadnou i koncerty a postupně celý hudební průmysl. A aby vám to nebylo líto, Busfest už jede online taky!

Pokud se ti budou zdát nadpisy u jednotlivých ročníků povědomé, není to náhodou. Schovali jsme do nich s pomocí Busfestu názvy filmů, které jsou ideální na dlouhé karanténní večery. Schválně, kolik jich dokážeš rozluštit. Tak pojďme na to!

2009 – Letopisy Busfestu

Historicky první trolejbus vyjel z točny u Sportovní haly 11. 2. 2009 v 19:00. Už při téhle první jízdě dal jazz, rap i rock Busfestu nálepku multižánrového festivalu a s tímto označením jezdí dodnes.

2010 – Hledá se jízdenka

Druhý ročník v roce 2010 si mohli návštěvníci poslechnout hip-hop v podání ČokoVoko, akustické Goodfellas a nevšední bubenickou show Czech Virtual Drum Festival! Afterparty si vzali do parády elektro hrající Midi Lidi a indie-popová Caledonia.

2012 – Hele vole, kde mám Busfest

Z organizačního hlediska dal Busfest hodně zabrat. Po roční pauze se ale opět vrátil do zlínských ulic. Všechny busfesťáky si bezesporu podmanil v té době dvojnásobný mistr České republiky v beatboxingu En.dru. Divoký rock´n´roll reprezentovali Genius Mess Poets, no a do třetice všeho dobrého, zástupci multižánrovosti Bandaband svou energií roztancovali trolejbus číslo tři.

2013 – Piráti z trolejbusu – Prokletí černé jízdy

O warm-up show čtvrtého ročníku netradičního fesťáku se na náměstí Míru postarali rockeři Rattle Bucket a pop-punkeři Criminal Collection. Trojelbusy ovládlo Andělem oceněné duo Dva, experimentální hip-hopeři z Prahy WWW či hvězda předchozího ročníku – beatboxer a vícemistr světa v loopingu Ondřej Havlík aka En.dru. O zábavu se postaral imitátor Petr Jablonský a celou akci ukončila DJs afterparty.

2014 – Tenkrát na Busfestu

Přípravy na 5. ročník Busfestu byly velké. V roce 2014 se několik set návštěvníků Busfestu podílelo na největší polštářové bitce a apelovalo tak na český Guinnesův rekord. A podařilo se! Poté se návštěvníci přesunuli na točnu pod sportovní halou, kde k doprovodu zahrála mladá kapela The Blackties. Hlavní hvězdou Busfestu se stal kalifornský Rocky Leon, který svým raggae-ska vystoupením očaroval absolutně všechny. Druhý trolejbus ovládl český miláček Paulie Garand. Třetím interpretem byla slovenská DJská dvojice Malalata.2015.

2015 – S tebou mě baví Busfest

Šestý ročník ujetého festivalu odstartoval 16. hodinou již klasicky na točně pod Sportovní halou. Návštěvníci užívali adrenalinových atrakcí, stánků s občerstvením či tématického fotokoutku. O dvě hodiny později již všichni poslušně naskočili do trojlebusů, kde si mohli užít šílený zážitek v podobě rockabilly nářezu od slovenských Cellmates, melancholického elektro dua VR/NOBODY anebo legendárního slovenského rappera Strapa!

2016 – Harry Potter a jízdní řád

Busfest 2016 začal tradičně na točně, kde o pivo nebyla nouze a hudební absťák zaháněli Killiekrankie a Blues Station. V trolejbusech poté úřadovali polští The Stubs se svým ortodoxním rockem, v druhém členové TNKDLBL v nevšední sestavě IdeaFatte a MC Gey a třetí pojízdnou stage rozhajpoval DJ Lucky Boy se svými vinyly ve spojení se saxofonistou Deesaxxem. A i přes všechny prošoupané kecky zbylo dost energie na afteparty, kde se předvedli Fertile Hump, rockem navazující na své spolucestující The Stubs anebo raggae maniaci a čerství vítězové ceny Anděl Urban Robot.

2017 – Busfest – Historky z podsvětí

I přes nepřízeň počasí se osmý ročník vydařil. První trolejbus ovládli se svým rockem The Atavists a druhý rozeskákal slovenský rapper Gleb. A ty, kteří si myslí, že je ve vozech MHD málo místa vyvedli z omylu Circus problem. Ti návštěvníkům dokázali, že se do trolejbusu vejde nejen šest muzikantů, ale i akordeon, tuba a pochodový buben. Na afterparty nenechali nikoho chladným Queens of everything, DJ Roxtar a duo FalaFellas.

2018 – Slunce, seno, jízdenka

Během devátého ročníku jste se mohli svézt na vlně pop-rocku slavných TATA BOJS. Pokud to byl pro vás hodně mainstream, v trolejbusu číslo dva na vás čekali Vees a jejich indie rock&roll nášup. A do třetice všeho dobrého si na své přišli i milovníci rapu, ty ohromil brněnský Maniak. Následně se konal převoz cestujících na nadupanou Afterparty, kde vystoupil český Dj Fliptyck, lotyšský Uamee nebo polský Gopnik McBlyat.

2019 – Vykoupení z věznice Busfest

Hned ze startu si to mezi sebou ve Starobrno soutěži kapel rozdali Gender Question a Horizont. Postarali se tak o to, aby jubilejní 10. ročník začal pěkně zostra. Co vzniklo na Točně, to se s ještě větší energií přesunulo do trolejbusů. MC Gey s Krudanzem si však s nahecovaným davem poradili a rozhoupali nejen svou pojízdnou stage, ale i kolemjdoucí. V těsném závěsu se ve svém trolejbusu drželi Baro Chandel, kteří svým kytarám ani fanouškům nedali chvíli na oddech. Tuhle ujetou karavanu jistila zezadu kapela Nevereš, tedy trojice Cocoman, MessenJah a Dr. Kary, která se tak rozjela, že musela pokračovat i na Afterparty do Fénixu, kde po nich převzali štafetu DJ Hlava, GNRLY pantherz a Meph b2b Phonetick a vyždímali z fanoušků poslední zbytky energie.

2020 – Sám doma 2: Ztracen v Busfestu

I přes nepříznivou situaci se pokusil Busfest předvést v celé své kráse, jak nejlépe to šlo. Když se Busfest 2020 neuskutečnil podle plánu, houpání trolejbusu nahradilo houpání v křesle, poskakování po sedačkách Makarenou a virtuální Busfest byl na světě. Hudbu do domovů posluchačů přenesl se svým live setem Teletext a rozdal tak všem tu správnou energii na večery strávené doma.
Letos nás čeká 12. ročník Busfestu a my se ho snažíme udělat co nejlepší! Aby ti nic neuniklo, sleduj Busfest na Facebooku a Instagramu. Garantujeme ti pořádnou jízdu!

Menu